Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
За вчинення насильства у сім’ї доведеться відповісти
Прихована чи відкрита агресія одних членів родини по відношенню до інших – явище настільки буденне, що розповіді про побиття дружини чоловіком чи дітей батьками нікого не здивують. Бажання домінувати над найближчими родичами виявляється настільки сильним, що людиною відкидаються всі поняття моралі та справедливості. Тим не менше, члени сім’ї, які вчинили насильство по відношенню до своїх рідних, можуть понести адміністративну, цивільно-правову і навіть кримінальну відповідальність.
Загальна декларація прав людини, проголошена в 1948 році Генеральною Асамблеєю ООН, зазначає, що кожна людина повинна мати всі права без будь-якої різниці (ст. 2), що кожна людина має право на життя, на свободу та на особисту недоторканість (ст. 3), а також що ніхто не повинен бути підданий тортурам та жорсткому, нелюдському чи принижуючому його гідність поводженню та покаранню (ст. 5).
Важливо розуміти та пам’ятати, що притягнення до відповідальності особи, яка вчинила насильство в сім’ї, попереджує вчинення насильства в сім’ї у подальшому з боку винної особи, а також з боку інших осіб.
За вчинення суспільно шкідливого діяння, яке кваліфікується як насильство в сім’ї, однак не тягне настання кримінальної відповідальності, так як не являється суспільно небезпечним, може наставати адміністративна відповідальність. Стаття 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за вчинення насильства в сім’ї, невиконання захисного припису або непроходження корекційної програми.
Під вчиненням насильства в сім’ї слід розуміти умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого.
За ці дії, а також за невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім’ї передбачається накладення штрафу від 3 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51-85 грн.) або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 5 діб.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, тягнуть за собою накладення штрафу від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85-170 грн.) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20 % заробітку. В разі якщо за обставинами справи, з урахуванням особи порушника, застосування цих заходів буде визнано недостатнім, передбачається адміністративний арешт на строк до 15 діб.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про попередження насильства в сім’ї», захисний припис – це спеціальна форма реагування служби дільничних інспекторів міліції та кримінальної міліції у справах дітей щодо захисту жертви насильства в сім’ї, яким особі, яка вчинила насильство в сім’ї, забороняється вчиняти певні дії стосовно жертви насильства в сім’ї.
В органах міліції заходи щодо запобігання насильству в сім’ї здійснює служба дільничних інспекторів міліції. Підставою для вжиття заходів вважається відповідна заява.
За результатами перевірки заяви (повідомлення) особі, що вчинила насильство в сім’ї, виноситься офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї і така особа ставиться на профілактичний облік.
Зняття з профілактичного обліку членів сім'ї, які вчинили
насильство в сім'ї, проводиться органами, які брали особу на такий
облік, якщо протягом року після останнього факту вчинення
насильства в сім'ї особа жодного разу не вчинила насильства в
сім'ї.
У відповідності до ст. 13 Закону України «Про попередження насильства в сім’ї» особі, яка вчинила насильство в сім’ї після отримання офіційного попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї, дільничним інспектором міліції або працівником кримінальної служби у справах дітей за погодженням з начальником відповідного органу внутрішніх справ і прокурором може бути винесений захисний припис.
Так, протягом 2012 року Ратнівським районним судом розглянуто 72 справи за матеріалами, які надійшли від Ратнівського РВ УМВС України у Волинській області про скоєння правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 173-2 КУпАП. За вчинення домашнього насильства, яке скоюється переважно після вживання алкогольних напоїв найчастіше карають штрафами, які нерідко сплачує жертва зі спільного сімейного бюджету. Так, зокрема щодо 48 правопорушників було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 2999 грн., щодо 11 осіб – громадські роботи, щодо 10 осіб – адміністративний арешт, 3 справи закрито. За невиконання захисного припису протягом 2012 року до адміністративної відповідальності осіб притягнуто не було.
Зарекомендував себе сімейним дебоширом громадянин Ш. із смт. Ратне. За постановою суду від 23 лютого 2012 року отримав стягнення у вигляді адміністративного арешту строком на 15 діб, за постановою від 15 березня 2012 року – 7 діб, за постановою від 23 березня 2012 року – 7 діб, за постановою від 2 квітня 2012 року - 10 діб. В кінцевому результаті це призвело до того, що вироком суду від 27 серпня 2012 року засуджений за ч.1 ст. 125, ч. 1 ст. 129 КК України «Умисне легке тілесне ушкодження» та «Погроза вбивством» і за сукупністю вироків призначено покарання у виді 1 рік і 10 місяців обмеження волі та штрафу у розмірі 850 грн. до самостійного виконання.
Та чи послужить це уроком?
Таке ж риторичне запитання можна поставити і щодо негідних вчинків громадянина Л. із смт. Ратне, який будучи на протязі року притягнутим до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП, повторно по місцю проживання, перебуваючи в п’яному вигляді вчинив насильство в сім’ї. Видно, штраф у 51 гривню не подіяв. У січні 2012 отримав штраф у розмірі 100 грн. От тільки не відомо, чи зробив для себе висновки?
Подібні розміркування не були б зайвими і у багатьох інших чоловіків, батьків, які виховують дітей. До таких належить житель с. Датинь М., К. житель с. Сільце, П. житель с. Видраниця. Шість діб адміністративного арешту довелося відсидіти в ізоляторі жителю смт. Ратне П., який теж прославився буйством у сім’ї, до речі, скоєним втретє протягом року.
Отже, стає очевидним факт: насильству в сім’ях, як і попереднього чи попередніх років, запобігти не вдається. Більше того: незважаючи на притягнення окремих сімейних дебоширів до відповідальності, вони скоюють ті ж правопорушення вдруге і втретє.
Тетяна СМАЛЬЧУК,
консультант районного суду