flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

№ 72 від 10 вересня 2013 року стаття консультанта Ратнівського районного суду "Відповідальність за керування транспортом у стані алкогольного сп'яніння"

11 вересня 2013, 10:44

Відповідальність за керування транспортом у стані алкогольного сп'яніння

   Водії випивають, сідають за кермо, вирушають у дорогу, мало замислюючись над тим, чи дістануться вони до пункту призначення. Таким чином, керуючи автомобілем у нетверезому стані наражають на небезпеку не лише себе, а й інших учасників дорожнього руху. Як не прикро, але це - молоді люди, які, безсумнівно, добре усвідомлюють можливі наслідки водіння транспор­тних засобів напідпитку. І все ж таки не роблять для себе відповідних висновків.

   Статтею 130 частиною 1 КУпАП зазначено: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, — тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв від ста п'ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2550-3400 грн.) або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або громадські роботи на строк від сорока до п'ятдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від семи до десяти діб і на інших осіб — накладення штрафу від ста п'ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2550-3400 грн.) або громадські роботи на строк від сорока до п'ятдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від семи до десяти діб.

   Також Кодексом зазначається, що повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, - тягне за собою на водіїв позбавлення права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або громадські роботи на строк від п'ятдесяти до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятдесяти діб і на інших осіб – оплатне вилучення транспортного засобу чи без такого або громадські роботи на строк від п'ятдесяти до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від десяти до п’ятнадцяти діб.

   Також, Постановою «Про Правила дорожнього руху» від 10 жовтня 2001 року № 1306 зазначається, що водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин та передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного сп'яніння, під впливом наркотичних чи токсичних речовин, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу. Водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

   6 жовтня 2009 року за № 931/16947 Міністерством юстиції України була зареєстрована Інструкція «Про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 9 вересня 2009 року № 400/666. Відповідно до вказаної інструкції, встановлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції уповноваженими особами Державтоінспекції МВС з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту у видихуваному повітрі мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.

   Згідно чинного законодавства огляд водія (іншої особи) з використанням технічних засобів, експрес-тестів або інших методів проводиться працівником міліції в присутності двох свідків (не можуть бути залучені як свідки працівники міліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви). При цьому працівник міліції має одержати згоду особи на її огляд для встановлення стану сп’яніння з використанням технічних засобів, експрес-тестів або інших методів.

   Якщо водій не погоджується на проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу для встановлення стану алкогольного сп’яніння або не погоджується з результатами огляду працівником міліції з використанням технічних засобів, експрес-тестів або інших методів, або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров’я.

   Результат огляду особи на стан сп’яніння оформляється у відповідному розділі протоколу про адміністративне правопорушення, у якому в обов’язковому порядку зазначаються результати проби (позитивна/негативна) та кількісний показник.

   Якщо водій відмовляється від огляду, то в присутності двох понятих у протоколі про зазначене адміністративне правопорушення вказуються ознаки сп’яніння і дії порушника щодо ухилення від огляду, що є підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності згідно з чинним законодавством.

          В І півріччі 2012 року судом було розглянуто 110 справ про притягнення осіб до відповідальності за ст.130 КУпАП. В І півріччі 2013 року в Ратнівський районний суд надійшло 104 справи про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП. Із 104 справ, які надійшли в суд, 4 справи було повернуто для належного оформлення. 

        Розглянуто з винесенням постанови 100 справ. Судом за результатами розгляду справ  по 95 справах було винесено постанови про накладення адміністративного стягнення, по 5 справах провадження було закрито.

         Провадження по справах закривалося по наступних причинах: передачею справи прокурору, органу досудового слідства або дізнання  - 1 справа; у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення – 1 справа; у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП – 3 справи.       

     При  винесенні постанови у разі доведеності вини правопорушника, судом накладалися наступні види стягнення: штраф по 23 справах; позбавлення права керування  всіма видами транспортних засобів по 10 справах; громадські роботи по 62 справах. Не застосовувався судом такий вид стягнення як адміністративний арешт. 

    При накладенні стягнення у вигляді штрафу судом  враховувався майновий стан правопорушника, по 19 справах було накладено мінімальний штраф - 2 550 грн. Всього  було накладено штрафу на суму 59 010 грн., з яких 48 000 грн. сплачено добровільно.            

   Отже, алкоголь та кермо – не сумісні, але як засвідчують дані статистики: на дорогах не зменшується водіїв, які керують транспортни­ми засобами у нетверезому стані.

                                                                                                   Тетяна СМАЛЬЧУК,

                                                                                      консультант районного суду