Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
28 червня 2024 року набрали чинності зміни до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» (надалі за текстом - Закон), внесені на підставі Закону України «Про внесення зміни до статті 23 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» щодо уточнення підстав припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги» від 23 травня 2024 року № 3757-ІХ.
Зокрема, пунктом 10 частини 1 статті 23 Закону визначено, що надання безоплатної вторинної правничої допомоги припиняється за рішенням центру з надання безоплатної правничої допомоги у разі, якщо кримінальне провадження, в якому особі надається БВПД, зупинено.
Підстави і порядок зупинення кримінального провадження на стадії досудового розслідування та судового розгляду визначені ст. 280 та 335 Кримінального процесуального кодексу України (надалі за текстом - КПК України).
Зокрема, досудове розслідування може бути зупинене після повідомлення особі про підозру у разі, якщо: підозрюваний захворів на тяжку хворобу, яка перешкоджає його участі у кримінальному провадженні, за умови підтвердження цього відповідним медичним висновком; оголошено в розшук підозрюваного; слідчий суддя відмовив у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування; наявна необхідність виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва; наявні об’єктивні обставини, що унеможливлюють подальше проведення досудового розслідування в умовах воєнного стану; уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та підозрюваним надано письмову згоду на проведення такого обміну. Рішення про зупинення досудового розслідування з цієї підстави оскарженню не підлягає.
У разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби і продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється щодо декількох осіб. Розшук обвинуваченого, який ухилився від суду, оголошується ухвалою суду, організація виконання якої доручається слідчому та/або прокурору.
У разі якщо уповноваженим органом прийнято рішення про передачу обвинуваченого для обміну як військовополоненого та обвинуваченим надано письмову згоду на такий обмін, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до моменту проведення такого обміну або до отримання від уповноваженого органу інформації про те, що такий обмін не відбувся. У такому разі суд продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється стосовно декількох осіб. Рішення про зупинення судового провадження із зазначеної підстави оскарженню не підлягає.
Про прийняття рішення щодо зупинення кримінального провадження складається постанова органу досудового розслідування (надалі за текстом - постанова) або виноситься ухвала суду (надалі за текстом - ухвала).
Отримавши постанову або ухвалу адвокат, який здійснював захист клієнта на підставі доручення центру з надання безоплатної правничої допомоги, зобов’язаний інформувати міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги (надалі за текстом - Міжрегіональний центр), що прямо передбачено абзацом третім підпункту 8 пункту 5 Примірного договору з адвокатом, який надає безоплатну вторинну правничу допомогу, що є додатком до Порядку і умов укладення договорів з адвокатами, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2012 року № 8.
Разом із тим адвокат зобов’язаний подати в установленому порядку до Міжрегіонального центру акт(и) надання БВПД з відповідними додатками, у тому числі з постановою або ухвалою про зупинення кримінального провадження та заявою щодо припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
Таким чином, на підставі відповідної заяви адвоката та долученої до неї копії постанови/ухвали про зупинення кримінального провадження Західним міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги буде прийматися рішення про припинення надання безоплатної правничої допомоги підозрюваному/обвинуваченому.
З приводу подальшого забезпечення надання безоплатної вторинної правничої допомоги підозрюваним/обвинуваченим у разі відновлення кримінального провадження така допомога може забезпечуватися наступним чином.
У разі, якщо кримінальне провадження було зупинено у зв’язку із розшуком особи, то під час затримання особи, що перебувала у розшуку, безоплатна вторинна правнича допомога може забезпечуватися у відповідності до Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правничої допомоги про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року № 1363.
В інших випадках у разі відновлення кримінального провадження безоплатна вторинна правнича допомога може забезпечуватися, у разі потреби, підозрюваним/обвинуваченим у порядку, передбаченому ст. 49 КПК України.